• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Výnosy z těžby bitcoinu

V poslední době to měli těžaři bitcoinu poměrně složité. Ať už proto, že nebyla cena bitcoinu bůhví jak vysoká, rostly náklady na elektřinu nebo se postupně snižoval počet mincí za vytěžení jednoho bloku. To vše vedlo k tomu, že těžba začala být mnohdy zcela nevýhodná. Nyní i díky stoupající ceně za jednu minci bitcoinu je těžení zase o něco zajímavější. A to je dobrá zpráva pro celou komunitu.

Proč na těžařích záleží

„Těžaři, co je mi po nich“, pomyslíte si možná. Ovšem nesmíme zapomínat na fakt, že těžaři také ověřují transakce v Bitcoin síti. To znamená, že pokud by nebylo těžařů, nebylo by ověření transakcí a tím pádem by se vlastně celý systém stal nefunkční. Chcete poslat bitcoin známému, zaplatit útratu například na Alze? Bez fungujících těžařů je to nemyslitelné. I proto je důležité, aby těžaři měli dostatečně dobré podmínky k těžení. 

Ceny jako v dubnu

Jak jistě víte, v květnu letošního roku přišel halving bitcoinu. To znamená, že se odměna za vytěžený blok opět snížila o polovinu. Z původních 12,5 BTC na současných 6,25 BTC. Což s sebou přineslo logicky také snížení výnosů těžařů. Podle Glassnode ale nyní těžaři vydělávají stejné peníze jako před samotným halvingem. Je to způsobeno částečně také nynějším velkým růstem ceny bitcoinu.

Ono, pokud porovnáme kurz bitcoinu v květnu, kdy jste za jednu minci získali maximálně 9 973 dolarů, v listopadu jste za jednu minci získali maximálně 18 682 dolarů. Cena se tak zdvojnásobila, což opět vede k tomu, že těžaři vydělávají stejné peníze jako před halvingem.

Co na to hashrate

Míra výdělku je jedna věc, rozhodně ale nereflektuje zdraví těžebního trhu, přesněji řečeno sítě Bitcoin. O něm rozhoduje hashrate. Ten nám vlastně říká, jak je celá síť Bitcoin silná. Čím více hashrate se v sítí objevuje, tím více transakcí probíhá. To znamená, že těžaři mají do ověřovat a lidé chtějí s bitcoinem obchodovat, posílat si je mezi sebou, investovat do něj atd.

S vyšší mírou hashrate logicky přicházejí také vyšší náklady na spotřebu elektrické energie, případně nezbytné investice do těžebního hardwaru. I proto jsou těžaři důležití, pokud bitcoinu věří (tedy věří, že cena poroste a bude se i nadále obchodovat), je to pro celou Bitcoin síť jen a jen dobře. A pravdou je, že hashrate stále roste a v současné době atakuje také maximální hodnoty. Síť Bitcoin tak zatím vypadá velmi zdravě a s rostoucí cenou bitcoinu by to mohlo být ještě lepší.

Investice do bitcoinu

Těžaři tím, že nakoupí hardware a mince těží zároveň do bitcoinu investují. Ne vždy se ale vyplatí těžit (zejména na slabých strojích či na místech, kde je elektrická energie drahá). Ideální možností, jak na bitcoinu (či jiném altcoinu) vydělat je proto investice do těchto kryptomincí. V současné době trh hodně posiluje, cena roste a mnoho vlivných lidí věří, že cena bitcoinu poroste do velmi zajímavých výšin. Proč tedy nezačít s investicemi nyní? Začít se může kdykoliv.