• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Ripple

To, že má společnost Ripple v držení poměrně velké množství XRP tokenů není žádná novinka. Nyní ale nastává zajímavá situace, kdy komunita na Ripple tlačí, aby toto množství tokenů spálila. Co by to znamenalo a proč by to měl Ripple dělat? To se dozvíte v našem článku.

Více než 50 %

Společnost Ripple v současné době vlastní více než polovinu všech tokenů XRP. Ty jsou pak postupně pouštěny do oběhu. Společnost si stojí za tím, že takové postupné uvolňování tokenů nemá žádný vliv na cenu XRP, komunita to ale vidí jinak. I proto samotná komunita obviňuje Ripple, že negativně ovlivňuje cenu tokenů nejen na burzách.

ripple

Kolik tokenů by Ripple spálil

Vše začalo dotazem na Twitteru, kde se jeden z uživatelů zeptal technického ředitele společnosti, zda by mohlo dojít k situaci, kdy by validátoři, uzly a celková komunita XRP mohla rozhodnout o tom, že se spálí okolo 50 miliard XRP tokenů. Odpověď byla poměrně jednoduchá a nesla se v duchu toho, že blockchain jako takový je demokratický, a proto by skutečně mohlo dojít ke spálení tokenů na základě přání komunity.

Aby mohlo k tak velké změně dojít, byla by potřeba schválení od 80 % validátorů sítě, a to ještě v případě, že validátoři toto budou podporovat několik dní. Ripple již má zkušenosti s tím, že společnost si přeje ale komunita mění. Například letos v červnu, kdy se právě validátoři podíleli a shodli na zavedení aktualizaceChecks amendment“ i bez podpory samotného Ripple.

Co znamená checks amendment

Tato aktualizace se objevila v Rippled verzi 0.90.0. Tato změna znamenala větší kontrolování transferu XRP. Tato nová kontrola má velmi podobné fungování, jaké můžeme znát z klasických papírových šeků. Tedy k transakci dochází až v případě proplacení šeku a jestliže odesílatel nedisponuje takovou částkou ve své peněžence, k transakci zkrátka nedojde. Tak by se dala tato aktualizace shrnout v kostce.

Pálení už zde bylo

Společnost Ripple by rozhodně nebyla první, která by spálila tokeny, které vlastní. Před více než rokem udělala společnost Stellar podobné rozhodnutí a spálila 55 miliard tokenů. Záhy se tak nabídka ze 105 miliard smrskla na 50 miliard. Tehdy to byla právě společnost Ripple resp. technický ředitel společnosti, který tento krok kritizoval. Nyní ale může být ke spálení Ripple zkrátka donucen, ať už by souhlasil nebo byl proti.

Jak to bude

Jsme zvědaví, jak se bude tato iniciativa vyvíjet. Ripple je pod palbou kritiky poměrně často, právě díky vlastnění a prodeji tokenů XRP. Pokud by se validátoři a další rozhodli podobně jako v „Checks amendment“, Ripple by byl donucen tokeny spálit.