• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Šedá eminence finančního světa

Co oči nevidí, to srdce nebolí. Tohle rčení neplatí jen v oblasti vztahů, nýbrž i v podnikání a finančním světě. Na veřejnosti jsou běžně přetřásána jména jako Roman Janoušek, Zdeněk Bakala či Petr Kellner, nicméně kolik lidí stojí v pozadí? Kteří vlivní podnikatelé ovládají český trh, a přitom si žijí své poklidné životy?

Šedá eminence, kmotři nebo také „tuneláři“. Říká se jim různě, ale význam je jasný. Jde o lidi, kteří z pozadí ovládají český finanční trh a politiku. Do klína jim přistávají lukrativní zakázky a za kamarády mají vlivné politiky či další podnikatele. Nejde přitom o žádný výmysl 21. století, byli tu už dávno předtím. Zároveň nejde ani o českou specialitu. Děje se to všude na světě.

Kdo ovládá naši společnost?

Důležité je uvědomit si, že to nejsou jen mezinárodní firmy, které přes politiku ovládají zem. Samozřejmě zde nemůžeme shrnout všechna jména. Možná i vy podle lokality, kde žijete, víte, že se něco podezřelého děje ve vedení vašeho města či kraje. Nebo o tom naopak nemáte ani tušení. Cílem šedé eminence je zůstat v pozadí a nestrhávat na sebe pozornost.

Tomáš Hrdlička (11. 10. 1968)

Tomáš Hrdlička je pražským politikem, nicméně na veřejnosti se moc neobjevuje. V ODS přesto patří k nejvlivnějším členům. V roce 2018 byl jedním z největších sponzorů kampaně Miloše Zemana. Provozuje benzínové pumpy a síť výherních hracích automatů. Má spoustu známých. Spekulovalo se o spojení s lobbistou Romanem Janouškem, spolupracuje s Patrikem Oulickým, Ivo Rittigem i Romanem Jurečkem, přes Borise Šťastného má vazbu na Václava Klause. Spolupracuje s vojenskou kontrarozvědkou.

Patrik Tkáč (3. 6. 1973)

Patrik Tkáč je původem ze Slovenska, s kamarádem založili finanční skupinu J&T. Dnes žije v Praze, pod J&T koupil počítačovou firmu PVT, financuje Vulkan, Masnu Kroměříž a Kablo Kladno. Má podíl i ve slovenském Slovnaftu, v Bratislavě skoupil lukrativní pozemky u Dunaje i mrakodrap v hodnotě 1 mld. Sk. Kdyby se měla v Praze sejít pětice nejvlivnějších, Tkáč by byl určitě mezi nimi. K podobnému setkání však nikdy nedojde, protože všichni vlivní pánové mezi sebou neustále bojují o sféry vlivu.

Karel Komárek mladší (15. 3. 1969)

V roce 1995 založil skupinu KKCG zaměřující své aktivity na ropu, zemní plyn, loterii a herní průmysl. Patří pod ni třeba CK Fischer, AUTOCONT nebo Sazka. Platí třeba festival Dvořákova Praha nebo projekt Nadace Proměny. Možná jste o něm slyšeli v souvislosti se soudními spory. Soudil se například s Davidem Beranem, Ivanem Doubravou či Václavem Fischerem, miliardáři a bývalými obchodními partnery.

Všichni mají něco společného

Úspěšných podnikatelů je v ČR hodně. Tihle se ale něčím liší. Mají spoustu vlivných kamarádů, kteří jim pomáhají nejen získávat vhodné zakázky, ale i udržovat se v pozadí. O mnohých výše zmíněných veřejně dohledáte jen kladné informace a zprávy. Je to náhoda?