• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

4 momenty, kdy je lepší odejít do předčasného důchodu

Odchod ze zaměstnání do předčasného důchodu je velkým otazníkem. Ve své podstatě přijdete o výraznou část svého důchodu, takže po ekonomické stránce nejde o sympatický tah, ale i přesto existuje několik vážných důvodů, kdy je odchod do předčasného důchodu vítanou možností. Předem je dobré připomenout, že odchod do předčasného důchodu je umožněn pouze osobám 3 roky před řádným důchodovým věkem, takže ve 40 to opravdu nejde. Důchodový věk se samozřejmě liší podle roku narození a rovněž pohlaví. Do budoucna se bude zavádět pravidlo pěti let u lidí, kteří mají řádný důchodový věk nastaven na 65 let a více.

Neschopnost sehnat si práci

V případě, že vám je více jak 55 let a jste v evidenci úřadu práce, máte nárok na hmotné zajištění podobu 11 měsíců. Jakmile tato lhůta uplyne, jste zcela odkázáni na případné sociální dávky, které jsou naprosto mizivé. Jedinou šancí je sehnat si práci, pokud to není ve vašich silách, je lepší v takové situaci je lepší popřemýšlet o kráceném předčasném důchodu.

Zdravotní problémy

Život si v některých případech nevybírá a ne vždy k vám osud bude nakloněn. Pracovní úraz nebo dlouhodobé zdravotní komplikace mohou vést až k zamyšlení, jestli v práci setrvat. Ve vyšším věku je spíše ojedinělé, pokud lidé nemají zdravotní komplikace a mnoho z nich se odvolávají na přiznání invalidního důchodu. Pracovat i přes zdravotní neduhy a snažit se tak získat plnohodnotný důchod není efektivní. Vždy si pamatujte, že se počítá to, jak dlouho vydržíte důchod pobírat, nikoliv jak velký je. Zdraví je to nejcennější co máme, pečujte o sebe.

Přemíra stresu a vyčerpání

Může se to stát naprosto komukoliv. Dlouhodobě fyzicky nebo psychicky náročná práce je v předdůchodovém věku velmi riskantní. Nepříjemný pracovní kolektiv společně se šéfem vás doslova vysaje z poslední kapky energie. Domů se vracíte vyčerpaní a bez jakékoliv chuti pokračovat. Raději si zažádejte o předčasný důchod a část peněz oželte. Na druhou stranu se vám otevře zcela nový prostor k sehnání poklidnějšího zaměstnání na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tisíc korun. Tento drobný přivýdělek může dorovnat a v někdy i převýšit standardní plat. Vše záleží na zdravotní způsobilosti jedince.

Máte své vlastní koníčky

Pokud jste si ve svém produktivním životě dokázali vytvořit dostatečný finanční polštář, nemusíte na výši důchodu hledět. Volba předčasného důchodu se nabízí ihned prvního dne, kdy j možné žádost podat. K tomuto kroku se uchylují mladí penzisté, co chtějí dohnat veškeré cestovatelské sny, nebo se věnovat svým koníčků, čerstvě narozeným vnoučatům. Do této skupiny řadíme všechny seniory v předdůchodovém věku s dostatkem energie a vitality. Vždy za touto volbou stojí dostatek úspor, které poskytnou optimální odrazový můstek pro kvalitní život na dlouhá léta dopředu společně se zodpovědným přístupem.