• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

4 rady, jak se ubránit manipulacím šéfa

Není nad to přijít do pracovního kolektivu a dokonale zapadnout. Šéf kliďas, spolupracovníci ochotní a platové podmínky skvělé. Ovšem realita je úplně jiná a vždy nám k dokonalosti chybí jedna z výše uvedených věcí. Asi nejhorší situace nastává při kombinaci všech tří sounáležitostí naráz. V tomto článku se však zaměříme pouze na to, jak se bránit manipulacím ze strany nepříjemného vedení. Sice máte nevýhodné postavení a je těžké bojovat s někým, kdo vás platí, ale přece jen vám nějaké možnosti zůstávají.

Manipulují s vámi?

Ještě před tím, než se pustíme do přesných rad a návodů si zodpovězte na několik zásadních otázek.

  • Musíte dělat často věci, které dělat nechcete?

  • Máte nepříjemný pocit, že vás nadřízený využívá k těm nejméně zajímavým úkolům?

  • Dost často někdo překrucuje vaše výroky a tvrzení?

  • Musíte souhlasit s něčím, s čím nesouhlasíte?

  • Dostáváte se do střetu nepravdivých pomluv a lží?

  • Odpovídáte za něco, co není ve vaší kompetenci?

  • Máte nepříjemný pocit závislosti na druhém nebo ponížení?

  • Máte velmi často pocit viny, i když jste nic neprovedli?

Pokud si na výše položené otázky odpovídáte v kladném duchu, máte velký nebo začínající problém, řešte to.

Zapracujte na sobě

Manipulátoři nemanipulují s každým, ale své oběti si pečlivě vybírají. Je to tedy hlavně o vašem chování a přístupu. Nebuďte typickým otloukánkem a vzepřete se. Buďte důrazní a mějte své názory. Pokud se stáhnete do ústraní a budete se vším jen souhlasit, nikam to nedotáhnete. Pomoci vám může i terapeut nebo cílený koučink sebezdokonalování.

Hledejte podporu

Sdílená starost je poloviční starost, takže si pokuste v práci nalézt spřízněnou duši nebo kamaráda, který vám bude dodávat odvahu. Je dobré, když vás někdo vyslechne a také na celou záležitost poskytne svůj vlastní názor. Nezávislé poradenství od osoby, která je na vaší straně je mnohem cennější, než si dokážete představit.

Kurzy komunikace

Jedná se o skvělé kurzy, kde se seznámíte s konkrétními příklady a postupy, jak se manipulačním technikám úspěšně bránit. Přesně s dozvíte o tom, jaké manipulační techniky manipulátoři nejraději využívají a prochází jim to. O to lépe se na takové situace připravíte. Kromě toho se naučíte, jak se v takové atmosféře prosadit.

Změna zaměstnání

Poslední a nejúčinnější rada se týká úplné radikální změny a to j odchod do jiného zaměstnání. Pokud se i přes všechny výše uvedené rady cítíte smutní a nespokojení, nelamte to přes koleno a jednoduše odejděte. Taková atmosféra by vás pohltila a pak byste si nepříjemné nálady přenášeli i do osobního života - to za žádných okolností nedovolte. Kromě toho pak mohou přijít zdravotní i psychické problémy.