• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

4 úvahy slabých šéfů, buďte lepší

Zajímá vás názor na vaše podnikání, kterého se od svých podřízených nikdy nedočkáte? Rozhodnutí založit nebo vést společnost či její určitý segment je obrovskou zodpovědností. Není vůbec jednoduché zkombinovat potřeby klientů s aktuálními podmínkami mechanizace a lidským faktorem v podobě zaměstnanců.

Na žádné frontě se nesmí polevit. Naopak je nutné svůj tým vést ke stále lepším výsledkům, hledat inovativní řešení a odstraňovat nedokonavosti v zaběhlém systému. Dostat se do vedoucích funkcí sebou nepřináší jen vyšší platové ohodnocení, ale rovněž i náročnější pracovní nasazení.

Své lidi nepotřebuji povzbuzovat, jsou schopní

Asi nejhorším postojem na vedoucím postavení je stagnace a nechuť povzbuzovat své okolí k lepším výsledkům. Šéf je úplně to samé, jako trenér fotbalového týmu, burcování k této profesi zkrátka patří. Drtivá většina zaměstnanců se bez motivace spokojí s dobrým výkonem a navíc začnou odkládat práci na později. Pokud svůj úkol nezvládnou, povzbuzení je na místě. Jakmile podají překvapivě slibné výkony, nezapomeňte na ohodnocení. Je to základní rovnice vedoucí ke kladnému vztahu mezi myšlenkovým tokem zaměstnance a seriózním přístupem konkrétní společnosti.

Je toho na mě moc

Ano, to máte pravdu. Pozici na těchto postech nikdo nezíská zadarmo a psychický tlak k tomu bezesporu patří. Ovšem nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř. Zvládání problematických zakázek, šibeničních termínů, týmovou pohodou v zaměstnaneckém kolektivu či pekelně horkých schůzek s funkcionáři je na denním pořádku. Právě z těchto důvodů si budujete svůj tým specialistů a odborníků, kteří mohou vést určitou skupinku lidí a dohlížet na jejich práci. Pracovní tým prodlužuje vaše ramena roznášející zátěž mezi větší počet osob.

Oceňuje někdo mojí práci?

Situace na pracovním trhu poukazuje na nedoceněnost jednotlivých zaměstnanců. Pracovníci očekávají za své dobré výkony prémie, placené volno, pochvalu či další benefity, a když se tyto sounáležitosti nedostavují, nastupuje frustrace. Naprosto stejný problém je i v ředitelských funkcích. Na malou chvíli zapomeňte na všechny ty zbytečné úvahy o prémiích a jejich absence vám nebude natolik vadit. Zaměřte se spíše na svůj osobní a profesní růst, předávejte své zkušenosti dál a mějte radost z práce, kterou odvádíte. Ohodnocení na sebe určitě nenechá příliš dlouho čekat.

Můj nátlak na zaměstnance je k ničemu

Vedení není o neustálém dohlížení. Existuje několik skupin zaměstnanců a je pouze na vás, abyste dané pracovníky dokázali správně odhadnout. Někdo kontrolu opravdu potřebuje, u takových lidí je pak vhodné popřemýšlet o nahrazení. V týmech jsou však i takový pracovníci, které stačí jen popíchnout a nasměrovat je, vše ostatní už zvládnou sami. Dýchání na záda a pocit nátlaku není při vykonávání pracovních podmínek příjemný a vede spíše k opačným výsledkům. Každý vedoucí se musí stát stratégem a vytvářet optimální klima, jsou i situace, kdy je vaše přítomnost spíše na obtíž, naučte se je vycítit.