• Previous
 • Next
 • Crypto a finance

Pi network

Většina z mladší generace již slyšela pojem kryptoměna. A když slyšela o kryptoměnách jistě ví, že první kryptoměnou byl Bitcoin. Jeho hodnota byla na počátku blížící se 0 dolarů, největší vzestup jeho hodnoty byl v roce 2013  a pak v roce 2017, několik málo let po začátku jeho těžby byla jeho hodnota přes 17 tisíc dolarů. Taková podobná nová kryptoměna právě vznikla a vy můžete být u toho. Jedná se o Pi network.

Kryptoměny se těží (mining). Je to poměrně složitý proces a vyžaduje poměrně velké technické IT znalosti a dovednosti. O investicích do technologií a elektřiny a prostorách, kde máte těžící počítače umístěné nemluvě. Dnes si představíme kryptoměnu, kterou můžete těžit přímo ve vašem mobilním telefonu. Jeho hodnota je dnes také velmi malá, ale postupně, s přibývajícím počtem těžařů se z ní stane stejně hodnotná kryptoměna jako je například Bitcoin, Litecoin, Ethereum a další. Budete s ní moci platit a využívat jí jako investiční nástroj.

Myšlenka založit trochu jinou decentralizovanou měnu využitelnou pro běžnou populaci ke každodennímu použití- peer-to-peer vznikla ve Stanfordu a založili ji tamnější vysokoškolští profesoři Dr. Nicolas Kokkalis, který se stará o technologie, Dr. Chengdiao Fan, product manager a Vincent McPhillip, ten má na starost komunitu. A proč právě komunitu. Vstup nové kryptoměny je rozdělen do několika kroků od návrhu algoritmu, testování, zkušební testování, zkušební těžba, těžba pro takzvané pioneers. Potom příjdou developeři a Pi se stane obchodovat. 

Vy ale již můžete mít náskok a začít těžit přímo z vašeho mobilního telefonu. Těžit budete moci i poté, co se začne obchodovat, ale nyní Pi získáváte zdarma. Ale i pak, zpočátku uvedení Pi na trh bude za velmi malou částku. Spuštění prodeje se plánuje na rok 2020. 

Současná hodnota přepočítána na dolar a Bitcoin:  $0.007077 USD a 0.00000083 BTC (Bitcoinu).

Pi je decentralizovaná, bezpečná, zatím nesměnná a nepadělatelná kryptoměna. První, která se dá těžit na mobilních zařízeních. Těžba Pi na smartphonech a ostatních mobilních zařízeních je nezpomaluje ani nevyčerpává baterii.

Algoritmus:

Zdroj: https://minepi.com/ - nepřekldáno

Pi - Token Supply

Token Emission Policy

 1. Total Max Supply = M + R + D

  1. M = total mining rewards

  2. R = total referral rewards

  3. D = total developer rewards

 1. M = ∫ f(P) dx where f is a logarithmically declining function

  1. P = Population number (e.g., 1st person to join, 2nd person to join, etc.)

 1. R = r * M

  1. r = referral rate (50% total or 25% for both referrer and referee)

 1. D = t * (M + R)

 2. t = developer reward rate (25%)

Role v komunitě:

Pioneer. A user of the Pi mobile app who is simply confirming that they are not a “robot” on a daily basis. This user validates their presence every time they sign in to the app. They can also open the app to request transactions (e.g. make a payment in Pi to another Pioneer)

 • Contributor. A user of the Pi mobile app who is contributing by providing a list of pioneers he or she knows and trusts. In aggregate, Pi contributors will build a global trust graph.

 • Ambassador. A user of the Pi mobile app who is introducing other users into Pi network.

 • Node. A user who is a pioneer, a contributor using the Pi mobile app, and is also running the Pi node software on their desktop or laptop computer. The Pi node software is the software that runs the core SCP algorithm, taking into account the trust graph information provided by the Contributors.

Jaká je Pi vize?

Pi Network je kryptoměna, která nepotřebuje k těžbě ničit životní prostředí masivní spotřebou elektřiny a výrobou nákladných počítačů obsahujících drahé kovy. Stačí vám to, co máte stejně již dnes každý z vás u sebe v kapse. Mobilní telefon.

Mise: vybudovat kryptoměnu a inteligentní platformu, obstarávána a provozovaná běžnými uživateli.

Vize: vybudovat nejvstřícnější světový trh peer-to-peer poháněný PI, nejrozšířenější kryptoměnou na světě.

Jak začít těžit?

Jedná se zatím o uzavřenou komunitu do které musíte být pozváni. Na webu Pi Network  se zaregistrujete a budete tázáni na Zvací kod.

K připojení do komunity zadejte kod Epiploicum. Do vašeho smartphonu si stáhnete aplikaci a těžba může začít. Během registrace můžete využít přihlášení pomocí Facebooku nebo Gmailu. My však doporučujeme ověření pomocí telefonního čísla, je to nejbezpečnější a aplikace to po vás stejně bude chtít.V aplikaci naleznete forum uživatelů. K dnešnímu dni je nás více jak 1 500 000 a čím více nás bude, tím větší hodnotu může Pi v budoucnu mít. Ale nepočítejte s tím, že to bude zítra. Můžete to trvat i několik let. Nic ale neztrácíze. Těžba je zdarma, poplatky žádné. Dnes zatím za Pi nic nekoupíte a ani ho nemáte za co směnit. Jsme prostě na začátku a taková šance přijde párkrát za život.

Můžete zvát i ostatní úživatele. Budou-li těžit, zvyšuje se vám procentuální denní natěžený obnos Pi. Takto se rozšižuje naše komunita. 

Obdobně je na tom kryptoměna Stellar nebo Tron, o tokkenu STORJ si ještě povíme v jiném článku.