• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

kam investovat

I když se mi o koronaviru už snad ani nechce mluvit, pokud hledáme odpověď na to, do čeho investovat v roce 2022, musím. Protože právě on skokově změnil celý svět. Změnila se však i výhodnost tradičních investicí? Určitě ano, i když jak, to ukáže čas. Obecně se celá řada investic stala rizikovější. Je proto zapotřebí vybírat uvážlivěji, a též dbát o pestřejší investiční portfolio.

Koronavirus finančním trhem rozhodně nezamává jen krátkodobě. Globální hospodářská krize není jen strašákem, ale faktem, kterému musí náš investiční plán umět čelit. Mnohdy možná budeme hledat ne to, co zhodnotí naše investice se ziskem, ale to, co nám zajistí ty nejmenší ztráty. I když samozřejmě je nutné usilovat zejména o zisk z investic.

Dali jsme dohromady tipy finančních poradců. I když ti dnes spíše mlčí, nebo si každý doporučuje ten svůj core business. Vždy hodnotíme výnosy a rizikovost. Hodnotící škála je od 1 do 10. Přičemž 1 je nejmenší zisk ev. nejmenší riziko a 10 největší zisk ev. největší riziko.

Nejlepší investice je do sebe a do své rodiny

Možná jste na začátku čekali, že vám doporučím nakoupit dluhopisy či zlato. Právě koronavirus nám však ukázal, jak důležitá je investice do sebe sama a své rodiny. Investujte do svého zdraví. Čím lepší zdraví si udržíme v mladším věku, tím více se nám to zúročí později. Stejně to platí o naší rodině – našich rodičích i dětech. Péče i léčba chronických či civilizačních nemocí je finančně náročná. Placené zdravotnictví bude čím dál tím více utahovat opasky. Nejlepší investicí je tedy zůstat zdráv a při síle. Relaxujte, věnujte se nerizikovým aerobním sportům, udržujte v kondici svoji psychiku.

Druhá část této investice představuje vzdělání. Nikdy není pozdě si jej opět doplnit. Motivujte své děti k tomu, aby bylo vzdělání jejich prioritou a vzdělávejte se i sami v různých kurzech, manažerských programech, učme se třeba i jazyky, které zdánlivě zas tak moc nepotřebujeme. Ocení to zejména náš mozek. Čím více jej namáháme, tím déle jej udržíme v kondici. To, co dáme do svého vzdělání a vzdělání naší rodiny, se nám mnohonásobně vrátí. Jde o investici se zaručenou návratností a mnohdy na ni „oslepení leskem peněz“ zapomínáme.

Výnosy: 10

Rizikovost: 1

Investujte do vlastní firmy a podnikání

Kdo nepřestává být v obrazu, ten se dokáže rychle přizpůsobit měnící se době. U vlastního podnikání se dokážeme chovat mnohem pružněji než jako zaměstnanec, přestože jsme třeba v nejvyšším managementu. I naši firmu bychom měli vždy orientovat více směry, aby nás nepoložily krizové situace. Ne tak obrovské, jaké způsobil koronavirus, ty příliš ovlivnit nejde, ale firmy pokládají i menší krize a na ty musíme být připraveni. Pořád platí pravidlo, že bychom neměli spoléhat jenom na jednoho klíčového odběratele, stejně tak jako na jednoho dodavatele. Čím širší je portfolio našich dodavatelů a odběratelů, stejně tak našich výrobků a služeb, tím jsme v krizích odolnějším.

Sledujte třeba vládní Národní investiční plán 2020-2050, který teď nejspíš projde určitými korekcemi. Napoví vám, kudy se v podnikání ubírat. Stejně tak sledujte nápady těch nejmladších, mnohdy ještě studentů, ale i pokusy o různé startupy. Ne všechny vyjdou, i když mají úžasnou nosnou myšlenku. Chybí jim kapitál – zejména finanční, ale i podnikatelská zkušenost. Vezmete-li je pod svá křídla, může to nakopnou i vaše podnikání do zcela nového, ještě výnosnějšího podnikání. A právě tímto způsobem nejlépe reinvestujete zisky z vlastního podnikání.

Výnosy: 6

Rizikovost: 4

Investice do nemovitostí

Realitní trh je velice nestálý, přesto na něm zbohatlo velké množství lidí. Investice v této oblasti však neustále ohrožuje různá snaha o regulaci trhu s bydlením. Přesto, pokud si dáte záležet, dá se na nemovitostech zbohatnout. Stále se oplatí investovat do nemovitostí v krajských, ale i v jiných menších městech, kde cena pořád nedosáhla vrcholu. Utlumení cestovního ruchu kvůli koronaviru nejspíš opět vrátí Čechy na chalupy a do české krajiny. Což znamená možnost investování do nemovitostí v zajímavých a oblíbených rekreačních lokalitách.

Výnosy: 5

Rizikovost: 5

P2P půjčky

Zapojte se sdíleného půjčování. Zonky, Mintos, Upvest – to jsou platformy, pomocí kterých můžete půjčovat své vlastní peníze jiným a investici takto zhodnotit. Trh bohužel už před koronavirovou krizí hlásal, že zájemců o půjčky je dostatek, investorů však méně, než by bylo třeba (případ Zonky). Tento poměr se nezmění ani nyní. To však neznamená, že to pro nás není výhodný způsob investování. Mintos slibuje totiž zhodnocení až 10 až 15 % ročně. Zonky 5 až 7 % při minimálním riziku. Upvest 4 až 9 % při investici na 1 až 3 roky.

Výnosy: 6

Riziko: 8

Kryptoměny

Z nezdravého piedestalu již Bitcoin „padl na hubu“, a tak se dá předpokládat, že se trh s kryptoměnami poněkud ozdravuje. Zájem o kryptoměny je velký a budoucnost jistě mají. Přesto však jde o podnikání velice rizikové. Vždyť ani Bitcoin se od svého pádu zatím nezotavil. Největšími riziky, pokud jde o kryptoměny, je možný příchod regulací ze strany velkých měnových systému, centrálních bank a států. Víme, jak to dopadlo špatně pro Bitcoin poté, co čínská vláda zakázala jakoukoliv reklamu na kryptoměny, včetně té na sociálních sítích. Na trhu kryptoměn neustále vznikají nové konkurenční. Takže se ohrožují i navzájem. A pak jsou tady samozřejmě různé spekulace a podvody s kryptoměnami. Nevyhnuly se ani těm nejbohatším a nejzkušenějším.

Výnosy: 10

Riziko: 10

Spořicí účty

Právě ony jsou místem, kde toho moc nevyděláte a jsou zbytečná i slova navíc. Mnohdy sice nenabízí téměř žádné riziko, ale stejně tak jsou mizivé výnosy.

Výnosy: 1

Riziko: 1

Akcie

Spolu s koronavirem se akciový trh opět otřásl, a to jako při pořádném zemětřesení. A stane se to znovu, a znovu, a znovu. Kdo je ochoten tolerovat tuto nejistotu, pro toho jsou akcie nejen potenciálně výnosným investováním, ale i zábavou. Chce to však mít přehled, pravidelně investovat a v krizi hned nepanikařit. A také nepodléhejte iluzi, že jste tak bohatí, kolik toho máte v akciích. Pak se nebudete hroutit z toho, jak jste ze dne na den zchudli.

Výnosy: 8

Riziko: 8

Podílové a indexové fondy

Fondy jsou dlouhodobě považovány za zlatou střední cestu, pokud jde o investování. Při výběru fondu si je nutné dávat pozor na poplatky. I zdánlivě malé procento vás stojí obrovskou část zisku. Vybírat si máte možnost z fondů podle oboru, do kterého investuje, podle toho, zdali jde o fond pasivní či aktivní, případně dynamický či konzervativní.

Výnosy: 5

Rizika: 5

Obchodování s měnou

Jejich nevýhodou je, že k velkému výdělku potřebujete obchodovat s velkým balíkem peněz, který obvykle jako drobnější investor nemáte k dispozici. Obchodování ve Forexu navíc vyžaduje obrovské množství času. Máte jej?

Výnosy: 3

Riziko: 6

Dluhopisy

Ať již firemní nebo státní, jsou tradičně považovány za spíše méně rizikové. Nezbohatnete na nich, ale na druhou stranu pravděpodobně ani nezchudnete. Považují se za tzv. zdroj pasivního příjmu s ročními úroky kolem 4 %.

Výnosy: 4

Riziko: 4

Drahé kovy

Dlouhodobě se investice do drahých kovů považují za jedny z nejlepších, zejména pokud investujeme v střednědobém horizontu kolem 7 let. Zlato se ukázalo být výhodnou investicí i v době koronavirové krize. Ale pozor, jde o investice do fyzického zlata, ne do akcií těžařských firem. Za ještě lepší investici bývá v poslední době považováno stříbro.

Výnosy: 4

Riziko: 2

V příliš dynamické době je každá rada drahá

Turbulence dnešní doby dokáže vše měnit doslova z minuty na minutu. Investování je vždy tak trochu vabank a mne při sestavování investičního plánu napadne vždy jeden krásný výrok pro mne neznámého původu: „Když člověk plánuje, Bůh se směje.“ Co to znamená pro nás? Že kromě rozumu potřebujeme mít i trochu toho štěstí.