• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Jak těžit bitcoin? Porovnání výhod a nevýhod

Obrovská vlna zájmu okolo kryptoměn nabývá stále větších rozměrů. I přesto, že existuje již celá řada altcoinů, největší popularitě se těší bitcoin. Hodnota jedné mince se pohybuje v řádech tisíců dolarů a navzdory drobným korekcím to nevypadá, že by se v dohledné době mělo něco výrazně změnit. Je ale vůbec možné přiblížit se pohádkovému bohatství díky těžení v domácích podmínkách, nebo jsou ty doby dávno pryč? V článku se dočtete informace o tom, jaké jsou možnosti těžby bitcoinu. Nechybí ani přehled výhod a nevýhod pro snadnější rozhodování.

Proč se pustit do získávání kryptoměn?

Kryptoměny vznikly díky snaze o decentralizaci platebních systémů. Nejsou závislé na žádné bankovní instituci a schvalování jednotlivých transakcí probíhá na základě společné shody všech zúčastněných. V poslední době se v souvislosti s alternativními měnami hodně hovoří o nejrůznějších možnostech investic. Vlivem relativně velkého kolísání cen na trhu, což je ovlivněno aktuální poptávkou a množstvím dané kryptoměny v oběhu, je možné pouštět se do krátkodobých spekulací s vidinou relativně zajímavého výdělku. Další cestou je dlouhodobé držení s cílem vydělat na vzrůstající hodnotě.

Jak těžit bitcoin?

Samotná těžba byla za začátku jediným způsobem, jak se dostat ke kryptoměně. Na počátku stačilo vlastnit počítač s výkonnějším procesorem a grafickou kartou. S tím si dnes vystačíte i pro těžbu aktuálně méně hodnotných altcoinů, jejichž cena se však může postupem času zvýšit, jako se to stalo právě u bitcoinu. Těžba (mining) samotného bitcoinu je ovšem dnes velmi náročná na techniku a běžný počítač už rozhodně nestačí.

Řešení spočívá v postavení těžební jednotky složené z nejlepších součástí a obsahujících moderní ASIC čipy. Pořízení doopravdy výkonného stroje však není nic levného a jde o výraznější investici, kdy je potřeba pořádně promyslet její návratnost. Odměna za jeden vytěžený blok je aktuálně 12,5 BTC. S tím, jak se těžení zpomaluje a stává se obtížnějším, snižuje se i výše odměny na polovinu.

Přidejte se k ostatním těžařům a společně získejte dostatek energie

Pro zvýšení efektivity těžby se jednotliví těžaři spojují do takzvaných „mining poolů“, kde se spojí síly jejich jednotlivých hardwarových řešení a zvýší se šance na úspěšné vytěžení jednoho bloku v rozumném čase. Pokud se budete chtít takto přidat k dalším těžařům, připravte se na pravidelné měsíční poplatky.

Výhody vlastní těžby bitcoinu

Mezi obecné výhody bitcoinu patří jeho velký potenciál na trhu. Dnes patří mezi nejznámější kryptoměnu. Lidé a celé společnosti mají v bitcoinu nainvestovány značné peníze, takže jejich společným zájmem je udržení vysoké hodnoty. Využití bitcoinu je velmi široké a uplatňuje se stále více i při běžnějších transakcích. Existují dokonce speciální bankomaty, kde je možné kryptoměnu nakoupit.

Pokud se pustíte do vlastní těžby bitcoinu máte šanci získat jednotlivé mince a jejich podíly za nižší cenu, než se aktuálně prodávají na trhu. Do budoucna pak existuje možnost, že se jejich hodnota ještě zvýší, takže se vám pokryjí náklady na pořízení hardwaru a spotřebu elektrické energie a navíc něco vyděláte.

Nevýhody

Nevýhoda těžení bitcoinu spočívá ve velké náročnosti na sestavení hardwarové jednotky. Následně jsou vysoké výdaje i na chod celého systému, protože je potřeba velké množství elektrické energie. Pro běžného člověka je také velmi složité soupeřit s obrovskými bitcoinovými farmami, které obsahují obrovské množství grafických karet a čipů určených výhradně na těžbu. V dnešní době je tak lepší zaměřit přímou těžbu na jiné kryptoměny s potenciálem úspěchu na trhu.

Dále je dobré poukázat na několik nevýhod používání a držení bitcoinů. Vzhledem k tomu, že jde o decentralizovanou alternativní měnu, může se velmi rychle snížit její hodnota. Provádět tak velké investice v případě, kdy si to nemůžete příliš dovolit, je velmi riskantní. Mezi odborníky také stále panují rozpory, jestli ještě poroste hodnota bitcoinu, nebo se již dostala na své maximum a nyní přichází čas jiných kryptoměn. To všechno jsou věci, které je potřeba zvážit při sestavování investičního portfolia.