• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

4 záchranné opatření, aby se vaše doména neztratila

Doména je pouze pronajatým prostorem na dočasně nastavenou dobu. Jedná se o období, kdy vám poskytovatel ponechá její kotviště a očekává, že si svou adresu budete náležitě hlídat. Teď nemluvíme o útocích hackerských složek, ale o zcela zbytečné chybě, která vám v okamžiku odejme právo na využívání služeb na dané adrese.

Pro vyvarování se této velice negativní zkušenosti, je třeba své doméně poskytnout náležitou údržbu a obnovení dalšího časového rozpětí. Neztrácejte své unikátní doménové jméno zbytečnou chybou, zapomnětlivostí nebo nedopatřením. Představujeme vám 4 základní kroky.

Zapomenete reagovat a řešíte, jak z toho ven?

Doménové jméno či adresa webového projektu se nejčastěji objednává na jeden rok, ale setkáme se i s takovými případy, kde si doménu lze pojistit až na deset let. Blížící se datum expirace je vlastníkem služby hlášena skrze mailovou poštu. Opakovaná urgence však jednoho dne skončí a připravení roboti ostatních poskytovatelů stejných služeb si takové zabírají pro sebe. Stačí být nepozorný nebo si mail tak často nekontrolovat a výzvu k uhrazení dalšího doménového pokračování jednoduše přehlédnete. Doporučujeme svou mailovou adresu pečlivě kontrolovat.

Doménu neprodloužíte, co teď

I přes všechna zaslaná oznámení nereagujete a datum expirace vypršel? Teprve až teď si všimnete faktury k zaplacení, ale termín splatnosti je dávno za vámi? Webový obsah zmizel, funkce neopětují poslušnost a mailové spojení neexistuje. Častý způsob, kterým se majitelé webových stránek dozvědí že něco není v pořádku.

Pakliže si takový majitel zaregistroval doménu jen jako značku, nevyčte z webových stránek nic a nebude mít o daném ukončení potuchy. V drtivé většině případů se tak neděje a existující obsah stránek se svým smazáním ihned stane varujícím signálem. Nečekejte příliš dlouho a využijte příležitosti ukryté v zaplacení menšího penalizačního poplatku za prodloužení domény. Vše se tak navrátí do původních kolejí.

Dalším krokem je karanténa

Expirovaná doména se po 30 dnech dostává do tzv. karantény a to už je vážná věc. Nejlépe, když se této nepříjemné situaci vyhnete a dáte si pro příště větší pozor. Dá se s karanténou bojovat nebo je to definitivní konec? V karanténě se domény už moc neohřejí, ale pořád svítá naděje jejího opětovného nabytí.

Předejděte ztrátě domény, ponauč se

Ze všeho nejdříve pravidelně kontrolujte mailovou poštu a nastavte si zprávy od poskytovatele služby na důležité. Už jen tento krok skvěle minimalizuje riziko spojené s přehlédnutím expirační výzvy. Na konec tedy připomeneme, že nezáleží na tom v jaké fázi se expirace nachází, ale na komunikačních schopnostech majitele.