• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

5 rad jak se začlenit na nové vedoucí postavení

Práce v kolektivu vyžaduje naprostou soustředěnost a otevřenost vůči ostatním spolupracovníkům. Na tomto pracovním hřišti nejsou vítané žádné rozpory ani soupeření, je nutné cítit spoleh, oporu a stejnou měrou tyto benefity oplácet. Nastupujete na novou vedoucí pozici a máte obavy, jak zvládnete stmelit pro vás nový kolektiv. Adaptace samozřejmě chvíli potrvá, nepolevujte a dokažte ostatním, že si dokážete vybudovat silné postavení a být pro společnost přínosem.

Chovejte se přirozeně, ale….

Ano, chovejte se naprosto přirozeně, ovšem zpočátku si držte jistý odstup. Není na místě se v prvních dnech bez jakýchkoliv zábran vrhat do citlivých rozhovorů s ostatními. Pozvolna si zmapujte terén a nechte veškeré sounáležitosti vyplynout zcela přirozenou cestou. Stejně tak, jako vy pozorujete ostatní, i vaše povahové rysy jsou bedlivě sledovány. Pokud umíte lidi vést k lepším výkonům, určitě to zvládnete i v novém prostředí a bez jakéhokoliv zbytečného prvotního nátlaku. Ze všeho nejdříve se seznamte s nastavenou pracovní politikou a snažte se jí vylepšit.

Staňte se týmovým hráčem

Vytvoření úspěšného pracovního týmu není vůbec jednoduchou záležitostí. Nestačí jen druhé pobízet k lepším výkonů a vysvětlovat jim vámi navrženou strategii. Nikdy nesmíte zapomenout na svou roli. Každý leader či pracovník na vedoucím postu je takového týmu součástí a musí být za všech okolností k dispozici a vytvářet pocit jistého obeznámení s řešením vzniklých potíží.

Buďte otevření nápadům

Vzít si na svá bedra veškeré vědění a pomyslný hnací motor společnosti je spíše obrázkem sebevražedného smýšlení. Žádný z úspěšných team leaderu nikdy nepracuje sám, ale snaží se naslouchat ostatním. Mnohdy i obyčejný pracovník na té nejnižší pozici toho o své práci ví více, než kterýkoliv manažer. Pokud má zajímavý nápad, jak si pracovní výkon usnadnit a zároveň tak vytvořit časovou úsporu pro vaší značku, vyslechněte ho. Neotáčejte se k žádným nápadům zády a snažte se ty dobré podpořit a po právu jejich nositele odměnit.

Seznamte se s prostředím

Ještě než otevřete dveře od svého světa plného změn a nápadů, dokonale se seznamte s celým prostředím. Všímejte si vztahů mezi zaměstnanci a vytvořte si obrázek o aktuální situaci. Za žádných okolností nezapomínejte na jména svých nových spolupracovníků. Při každém rozhovoru se je snažte oslovovat jménem a nezapomínejte na vykání. Tykání prostě na pracoviště nepatří, takto se mohou bavit pouze zaměstnanci na stejné úrovni mezi sebou. Vykání vám vytvoří určitý respekt a úctu.

Naučte se spolupracovat

Možná se vám tato rada jeví jako samozřejmost, ale určitě se dostanete do situace, kdy bude zapotřebí spolupracovat s člověkem, který vám prostě nesedne. I přes to je nutné udržovat formálně dobré vztahy, žádná msta ani naschvály do této citlivé oblasti prostě nepatří. Komunikujte se všemi i mimo pracovní náplň a snažte se ke každému vytvořit osobnější vztah. Zeptejte se na děti, manželku či nemocného otce. Nebuďte strojově nastaveným panákem bez jakéhokoliv projevu emoce.