• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

10 kroků k úspěšnému franšízingu

Také vás nebaví každý den ráno vstávat a být otrokem moderní doby v zaměstnaneckém poměru? Stereotypní pozdravy na recepci, podání ruky s kolegy, zamávání při letmém průletu reklamačním oddělením. Stisknete kliku od své kanceláře a víte, že vás čeká 10 náročných hodin. Snad nebude mít šéf špatnou náladu nechá vás alespoň dnes trochu dýchat.

A co se takhle postavit na vlastní nohy a vyzkoušet si vlastní podnikatelskou dráhu se sníženým rizikem osobního krachu. Vyzkoušejte franšízing hypotečního makléře. Franšízing není nic jiného než využití jména zavedené společnosti, pod kterou budete dle přesně stanovených pravidel podnikat. Sice v limitovaných mantinelech, ale sám na sebe.

Zjistěte si o franšízingu co nejvíce

Ještě před tím, než se pustíte na dráhu franšíze, zjistěte si o tomto podnikání co nejvíce informací. Stát se součástí silné značky je mnohem jednoduší, než začínat úplně od nuly. Sice je nutné vložit do takového podnikání počáteční kapitál, ale je mnohonásobně nižší, než při rozjezdu vlastní dráhy. Sami si odpovězte, jestli zvládnete dělat sám na sebe, ale stále pod někým.

Nedělejte, co vás nebaví

Jste si opravdu jistí, že vás oblast financí skutečně naplňuje? Pokud ne, tak se do těchto vod nepouštějte a vyhledejte si franšíz z jiného segmentu. Existuje celá řada společností, které vám své jméno propůjčí například v gastronomii, módním průmyslu nebo v realitách.

Hledejte jen silného partnera

Pokud se rozhodujete pro franšízování u jedné ze silných společností, připravte se, že vás bez zkušeností prostě nevezmou. Spolupráce je zahajování výhradně s takovými lidmi, kteří mají co nabídnout a zároveň neposkvrní jméno jejich firmy. Pokud zkušenosti naopak máte, určitě si sjednejte schůzku u silnějšího partnera, který pro vás bude oporou a podrobně vám předá know-how své společnosti.

Nezapomeňte na finance

Pokud si myslíte, že se o vás daná společnost postará od nákupu oblečení až po stolní počítač, tak jste na velkém omylu. Bez počátečního kapitálu nic nerozjedete. Podle náročnosti a očekávání počítejte s investicí od několika tisíců až po statisíce korun. Rovněž nesmíte zapomenout na pravidelné poplatky do marketingového fondu, tedy paušální platbu za poskytnutou licenci. Vytrvejte a silné prostředí zavedené značky se vám odvděčí.

Prolistujte si podmínky franšízora

Lidé je prostě nečtou, ovšem vy zde udělejte výjimku a obecné podmínky si projděte podrobněji. Informujte se o celkové charakteristice a povaze podnikání a všem, co vám společnost může nabídnout Je nutné se s těmito podmínkami ztotožnit a striktně je dodržovat. V případě, že cítíte myšlenkový rozkol, do spojenectví nevstupujte.

Vyplňte dotazník

Ještě před tím, než se rozhodnete navštívit pobočku franšízora, vyplňte dotazník, který je speciálně upraven pro tento druh podnikatelské aktivity. Společnost se tak na vás mnohem lépe připraví a vy se tak vyhnete nepříjemnému odmítnutí římo na místě setkání. Dotazník vždy vyplňujte pravdivými informacemi.

Na úvodní schůzku nechoďte nikdy pozdě

Vybrané společnosti pořádají pravidelné open meetingy, kde se podrobněji seznámíte s podmínkami takového podnikání. V naprosté anonymitě bez projeveného zájmu se pak můžete sami rozhodnout, zda o takovou spolupráci máte ve skutečnosti zájem. Objevíte veškeré výhody, které z podnikání pod franšízorem vyplývají. Účast na takovém setkání vás k ničemu nezavazuje, pouze jste přítomen jako posluchač.

Neustále se vzdělávejte

Stát se kvalitním a plnohodnotným franšízou pro svou zastřešující společnost je o celoživotním samostudiu, o zasvěcení do tajů interní politiky a marketingu. Rovněž se musíte seznámit s krátkodobými i dlouhodobějšími vizemi a filosofií vybraného subjektu. Seriózní společnosti nabízejí pravidelné tréninkové akce a systém průběžného vzdělávání. Je to přeci i v jejich zájmu, aby se vaše snaha potkala s úspěchem.

Na zázrak určitě nečekejte

Připravte se na velmi náročný začátek. Nebudete vědět, kde vám hlava stojí a než se to celé ustálí a dostane alespoň do trochu stabilnější polohy, můžete o vše přijít. Buďte připraveni na nejhorší, ale zároveň si opakujte, že pokud prvotní zápřah ustojíte, pak vás čekají už jen ty lepší chvíle. Rozjetý stroj se už po té v provozní teplotě udržuje snadněji.

Za neúspěchem hledejte jen sebe

Úspěch je pouze vaší vizitkou svědomitého přístupu a zodpovědného vedení stejně tak, jako neúspěch, který znázorňuje nepochopení interní politiky společnosti franšízora. V počátcích očekávejte maximální podporu a rozvíjení vědomostí vedoucí k lepším výsledkům. Jakmile se zaškolíte, sice budete součástí úspěšné sítě, ale to neznamená, že se automaticky stanete úspěšným i vy. Vše záleží pouze na vašich výsledcích a tvrdé práci.