• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

5 tipů jak přežít dovolenou bez práce

Dovolená je pomyslnou záchrannou brzdou, za kterou je nutné v průběhu roku silně zatáhnout. V opačném případě se vlak nedokáže dostatečně zastavit a odpočinkovou stanicí projede na volnoběh. Je to prostor pro uvolnění a odchýlení se od stereotypně nastaveného pracovního cyklu. Všechny myšlenky pozvolna vyvěrají na povrch a našemu mozku se dostává skvělé šance na rekonvalescenci. Dokážeme však skutečně vypnout a přestat prvním dnem dovolené myslet na pracovní povinnosti, problémy a kolegy, s kterými trávíme více času, než se svou rodinou?

Stále více se setkáváme s lidmi, jejichž problém spočívá v tom, že nedokážou na dovolené vydržet bez čtení pracovních mailů, vyřizování telefonátů a dalších aktivit, které s dovolenu nemají nic společného. V nejhorším případě dokonce sedí u svého počítače a pracují alespoň pár hodin denně. V tomto článku vám pomůžeme přežít dovolenou bez práce. Máme 5 tipů.

Změna prostředí

Pracujete z domova? Tak v tom případě není válení doma o dovolené nejvhodnějším způsobem, jak se odreagovat. Dovolená by měla být především o změně prostředí, čímž se dokážete vytrhnout z každodenní rutiny. Nejlépe, když se člověk z vesnice přesune do víru velkoměsta a prožije svou dovolenou putováním po památkách a naopak člověk z města vyrazí do hor. Nesetrvávejte ve stejných kulisách a pokuste se prostředí co nejvíce měnit i v průběhu roku, po té pro vás bude odpočinek mnohem snadnější.

Pracovní povinnosti musí zůstat doma

Dovolená je o kompletní a hloubkové regeneraci. Jakákoliv věc připomínající vaší práci musí zůstat doma. To znamená, že nevyrazíte na dovolenou firemním autem a rozhodně si sebou nevezmete firemní telefon. I sebemenší záchvěv pracovního nasazení navrátí mozku ty nesprávné pochody. Dávejte si velký pozor, na co myslíte a jakým způsobem se na dovolené chováte. Dělejte věci, které jinak neděláte. Pokud je to nevyhnutelné a vaše osoba nemůže být z firemního hlediska dlouho k nezastižení, zvolte si za sebe vhodnou náhradu.

Načasování dovolené

Výběr vhodného termínu dovolené je rovněž důležitou součástí celého načasování. Pokud se rozhodnete opustit pracoviště při rozpracovaném projektu, nikdy se na své dovolené nedokážete kvalitně uvolnit. Pokuste se mít před odjezdem zcela čistý stůl a vracejte se k novým pracovním záležitostem. To vám napomůže se dostatečně uvolnit.

Správná délka dovolené

Plnohodnotná regenerace dokáže proběhnout na správném místě a zároveň při dostatečné délce. Příliš krátká dovolená není ideální pro celkové zotavení. Naopak příliš dlouhá dovolená nadělá spíše více škody než užitku. Lidé si odvyknou pracovat a následně se těžko vracejí do pracovního tempa. Nejvhodnější a zároveň optimální dobou pro odpočinek je deset až 14 dní bez jakéhokoliv vnějšího narušení.

Pozvolný návrat

Pokud svou kancelář opustíte na 14 dní a následně se vrátíte a ihned naskočíte do rozjetého vlaku, přivodíte svému organismu řádný šok. První den v práci se rozhodně nepouštějte do žádných větších úkolů a spíše se věnujte jen okrajovým činnostem. Vyřiďte si nahromaděnou poštu a celý den třeba jen odpovídejte na maily. Aklimatizace a přechodné období je po dovolené zcela pochopitelné.