• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

6 věcí, které je třeba udělat, než půjdete do důchodu

Důchod je specifickou etapou našeho života. Z pohledu společenského vnímání se jedná o zasloužený odpočinek přicházející po produktivním věku. Jako by nás systém chtěl alespoň na malou chvíli ušetřit od neustálého koloběhu a vystavit nás rozsáhlým možnostem užití dle vlastního užívání. Možná jste několik let před branami do tohoto světa a dost možná vás vstup do důchodového věku čeká již tento rok. Víte, co je třeba udělat, než se poprvé dotknete země v novém životním režimu? Nemáte tak trochu strach, že ztratíte smysl života? Přinášíme vám soubor několika rad, které je třeba podstoupit ještě před ostrým vstupem do důchodu. Je totiž více než důležité se na tuto změnu pozvolna připravit, jelikož se jedná o razantní změnu s velmi citlivými dopady na váš dosavadní život.

Žádejte o více dovolené

Pakliže patříte k typu lidí, kteří plánují důchod procestovat, pomalu se na tuto změnu připravte a začněte intenzivně trénovat. Podnikejte výlety do bližších i vzdálenějších destinací a v zaměstnání si berte více volna. Jen tak se pozvolna připravíte na obrovské množství času přicházející s důchodovým věkem. Tento trénink je důležitý především pro lidi s představou a aktivním důchodu plném vzrušujících cest.

Změňte svou pracovní dobu

Cítíte na sobě, že pracovní nasazení pozvolna nestíháte a raději byste trochu zatáhli za otěže tohoto nezastavitelného spřežení? Za zeptání nic nedáte, zkuste svému zaměstnavateli navrhnout úpravu pracovní smlouvy na zkrácený úvazek.

Zmapujte si terén s předstihem

Máte v plánu po skončení produktivního věku žít na jihu Itálie nebo vás naopak láká chata v našich tuzemských horách? Obě dvě možnosti se jeví být jako skvělou a zároveň motivační vzpruhou do další životní etapy. Ověřte si, jestli váš výběr je opravdu to, co vás ve skutečnosti bude naplňovat a udělejte průzkum všemi ročními sezónami. Jen tak zjistíte, zda je vybrané místo tím nejvhodnějším řešením. Život v horách je líbivý z důvodu své nezaměnitelné atmosféry, ale v zimě je nutné minimálně jednou denně vytáhnout lopatu a proklestit si cestu před dům.

Vyhledejte si nové kamarády aktivní důchodce

Ještě před vstupem do důchodového věku se začněte stýkat s již aktivními důchodci, kteří vám mnohem lépe přiblíží všechna úskalí tohoto životního úseku. Možná to z ní jako klišé, ale vaši dosavadní známý budou neustále chodit do práce a vy se jim náhle odloučíte, proto je více než vhodné hledat nové kamarády a nové koníčky. Takové přátelství samozřejmě nevznikne přes noc, proto je hledejte s dostatečným předstihem.

Najděte si nové a oprašte staré koníčky

S důchodem přichází i mnohem více času na vaše dávno zapomenuté koníčky. Společně s tím se objeví dostatečný časový prostor pro nové. Klidně se začněte věnovat novému koníčku s několikaletým předstihem a vyzkoušejte si, co by vás skutečně bavilo. Není nic horšího, než se stát pasivní důchodcem bez špetky zájmu o sebepoznání a seberealizaci. Typický příklad odhazování kousků rohlíků je již posledním varovným signálem lidského destruktivního přístupu. Koníčky je lepší započít ještě před koncem produktivního věku, kdy máte dostatek finančních prostředků k jejich podpoře a realizaci.

Cestovat nehodláte? Opravujte

Cestování není vaším cílem a raději zůstanete ve svém domě nebo bytu? V tom případě je vhodné zvážit investici do rekonstrukce již teď, v pozdější fázi života již nebudete mít tolik finančních prostředků ani vám žádný věřitel nepůjčí. Snažte se vytvořit optimální podmínky k životu ještě v produktivním věku, a tím se vyvarovat pozdějším komplikacím.