• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Efektivní práce z domova je složitější než si myslíte

Pracovat z pohodlí domácího prostředí, mít svou vlastní útulnou kancelář nebo koutek v obývacím pokoji? Velký sen lidí v tradičním zaměstnaneckém poměru toužící po větší svobodě. Být svým vlastním pánem a vydělávat peníze na obživu třeba v leže. Je to krásná představa, kdy není nutné se ohlížet přes rameno, jestli na vás z poza rohu nehledí šéf. Práce z domu je v mnoha ohledech složitější, než si myslíte. Stimulace k pracovní nasazenosti je ve známém a bezpečném místě mnohem těžší.

Pracovní povinnosti na druhou

Kromě pracovních povinností se ve dřezu nachází neumyté nádobí, podlaha by už potřebovala vytřít, kdykoliv se může ozvat zvonek, pejsek se dožaduje pozornosti a pohovka vás nikdy nepřestane lákat k pohodlnému natáhnutí. Práce z domu vyžaduje obrovskou disciplínu, kdy se nenecháte ničím a nikým rušit. Nejlépe, když máte svou vlastní pracovnu bez rušivých elementů. Pracovnu, kde se budete nacházet pouze vy a váš pracovní úkol.

Právě koncentrace je tou nejobtížnější úlohou pro všechny začínající podnikatele z domácího prostředí. Uplyne několik měsíců a vy zjistíte, že si jako zaměstnanec vyděláte více. Dokonce můžete mít dojem, že u počítače sedíte více jak 12 hodin denně a není to vidět. Položte si tuto otázku znovu, opravdu jste věnovali práci 12 hodin nebo jste jen 12 hodin seděli za pracovním stolem.

Přinášíme vám několik málo rad, jak být efektivní i ve svém teplé domově.

Věnujte se práci na plno

Vytvořte si místo, které bude určené výhradně pro pracovní výkon. Zapomeňte na stůl v obývacím pokoji o pohovky, nebo na jídelní stůl. Z psychologického hlediska to nejsou vůbec vhodná místa. Nedokážou ve vás totiž spustit ty správné myšlenky na práci. Jídelní stůl je spojen s jídlem a stolek u pohovky se sledováním televize a pohodlím. Kupte si počítačový stůl a využívejte ho výhradně ke své práci. Rovněž se takové místo pokuste oddělit a vytvořit si tak komfortní zázemí ve skrytu před okolním světem. Ve chvíli, kdy pracujete se nevěnujte ničemu jinému, neposlouchejte zprávy, nemějte otevřená jiná webová okna.

Naplánujte si svůj den

Nepracujte podle nálady, ale vždy si vytvořte přesný seznam činností, které je třeba do určitého času udělat. Klidně si tyto pracovní aktivity napište na papír a položte si je na desku pracovního stolu hned vedle svého počítače. Porušení pravidel či oddálení úkonů nepřichází v úvahu. Klidně si přivstaňte a pokuste se seznam činností zlikvidovat ještě o něco dříve. Nejen, že ze sebe budete mít mnohem lepší pocit, ale zároveň i více času na aktivity ve volném čase.

Vyrušení je největším nepřítele efektivity

Pokud bychom se měli zaměřit na největšího nepřítele práce z domácího prostředí, určitě to je vyrušení. Možná se domníváte, že neexistuje klidnějšího místa, než váš obývací pokoj, ale opak je v tomto případě pravdou. Vyrušení od pracovní činnosti je velkým nepřítelem koncentrace a práce se ihned o několik minut až desítek minut oddálí. Upozorněte i své členy rodiny, že vás mají oslovovat pouze ve výjimečných situacích. Vaši blízcí si musí uvědomit, že práce z domu neznamená, že jste po celý den k dispozici, jen své povinnosti vykonáváte v jejich blízkosti.