• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

4 vlastnosti, které lídrům nesmí chybět

Stanout v čele úspěšného podniku sebou přináší nemalou dávku sebereflexe a projevu takřka nadlidských schopností. Dokázat sjednotit pracovní kolektiv a motivovat tento pomyslný stroj k těm nejlepším výsledkům je cestou neustálého zdokonalování vlastních dovedností.

Za neúspěch nelze vinit žádného ze zaměstnanců, ale pouze vámi nastavenou manažerskou strategii. Přehodnocovat a snažit se pilovat již zaběhnuté věci je každodenní součástí správně nastavené strategie.

Za žádných okolností na své pozici nepolevujte, jdete po cestě plné nástrah, překážek a nejrůznějších komplikací. Kvalita každého lídra se měří nejen podle hmatatelných úspěchů či meziročního obratu, ale také, jakým způsobem dokáže zvládnout krizové situace a být v takové chvíli pro ostatní oporou. Podívejme se, jaké vlastnosti by vám neměli chybět.

Spolehlivost na prvním místě

Jsme pevně přesvědčeni o tom, že tento bod není třeba příliš rozvádět. Spolehlivost by měla být na vašem postu samozřejmostí. Zde není žádný prostor na jakékoliv chyby. Vybudovat si stabilní tým bez poctivého přístupu k vlastním povinnostem je zhola nemožné. Vaše osobnost se musí stát unikátní předlohou pro všechny ostatní články firemního řetězce.

Jakmile začnete chybovat v otázce spolehlivosti, dříve nebo později to odnese celý podnik. Správný lídr nezaspává, dělá věci v předstihu a budí dojem nepostradatelného člověka připraveného okamžitě zareagovat.

Buďte loajální

Je těžké vybrat pouze pět hlavních vlastností, které by neměl postrádat žádný pracovník na vedoucím postu. Ideální konstituce povahových rysů by měla obsahovat vyvážené spektrum dovedností, které daný lídr dokáže měnit dle aktuálních potřeb a situace. Loajalita je bezesporu velmi ceněná a především vzácná vlastnost, která se nedá naučit ale je přirozenou součástí zodpovědného přístupu ke svému pracovnímu poslání.

Zapomeňte na pracovní dobu, ta je vodítkem pouze pro řadové zaměstnance. Stejně tak zapomeňte na odmítavý postoj k plnění úkolů či ke svým podřízeným. Jen tak si vybudujete patřičnou důvěru.

Prodejte svou vizi

Úkolem každého leadershipa je přivést do společnosti nové a cílevědomé vize, jejichž zhmotněním se celé podnikání posune o další příčku výše. Pokud se znovu vrátíme ke slovu vize, určitě z něj cítíte abstraktní nádech prozatím nesplněného předsevzetí či přání.

Realizace spočívá na schopnosti takovou vidinu konkretizovat a vysvětlit ostatním nejkratší cestu ke kýženému výsledku. Nenechte své podřízené tápat a představte jim svou strategii, která povede ke spokojenosti všech zúčastněných.

Pracovitost jako inspirace

Dokážete si na vedoucím postu představit líného člověka, který je při pohledu na práci otrávený a skuhrá při každém pohybu navíc? Takový leader asi nebude tou nejlepší ukázkou a vzorem pro ostatní. Nejlepší cesta vede skrze ukázku vlastní pečlivosti a píle. Předveďte ostatním, kolik se toho ve skutečnosti dá stihnout.

Nechte se obdivovat pro svou schopnost při své práci ještě pomoci a poradit druhým. Nebuďte lídrem sedícím v kanceláři, který vše zná a vše ví, ovšem jakmile se zvedne od desky svého pracovního stolu, nic tomu nenasvědčuje.