• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Co po škole k osobnímu rozvoji?

Když se řekne vzdělání, většina lidí si prakticky okamžitě a tak trochu automaticky představí školu. Nejprve povinnou školní docházku na základní školu, která nám dá ten nejdůležitější základ do života. Poté přichází na řadu škola střední, ať už v podobě odborného učiliště nebo vzdělání zakončené maturitou. A zatímco pro někoho tady cesta končí a dle svého názoru má splněno, jiný naopak pokračuje ve své cestě dál – vydá se směrem vysoké nebo vyšší odborné školy.

Bohužel většina lidí patří do té skupinky, která si tak trochu povinně odkroutí základní a střední školu a tím to pro ně hasne. Přestávají se nejen učit, ale i vzdělávat v jiných oborech. A to je strašná škoda a zároveň i chyba každého takového člověka. Učit bychom se měli – v tom nejlepším možném případě – celý život.

Střední školou vzdělání nekončí

Možná i vy patříte k lidem, kteří úspěšně absolvovali střední školu, sami sebe poplácali po ramenou a na nějaké vzdělávání se už si ani nevzpomněli. A právě proto je náš dnešní článek určený právě vám. Měli byste totiž vědět, že školou vzdělání nekončí – ba naopak.

Pokud chcete být ve svém životě spokojení a úspěšní, nesmíte se spokojit s málem. Nesmíte usnout na vavřínech. Pojďme si teď společně říci, proč byste vzdělání neměli podceňovat ani jej brát na lehkou váhu.

Čím více toho víme, tím větší máme možnosti

Hned na začátek pro vás máme jeden příklad: představte si vedle sebe tři lidi. Jeden z nich bude mít pouze základní vzdělání, druhý z nich bude mít maturitu a ten další bude mít titul bakaláře. Tito tři lidé se budou ucházet o zaměstnání a otázka zní: který z nich má podle vás větší šanci na přijetí? Pokud odpovídáte, že je to člověk s titulem bakaláře, pak máte pravdu.

A co z toho plyne? Že čím více toho víte a čím více toho umíte, tím větší máte možnosti. A to nejen v kariérní oblasti, i když ta je pro tento článek tím nejlepším příkladem. Proto je logické, že byste ve svém vlastním zájmu neměli vzdělání podceňovat. Každý se chce mít dobře, chce mít slušně placenou práci i dobré bydlení. Nebo ne?

Když se spokojíte s málem, nemusíte mít za zač nic

Teď si uveďme další příklad. Představme si člověka, který zvládl základní i střední školu, má za sebou i vyšší odborné vzdělání a myslí si, čeho již v životě nedokázal. Sice je o stupeň výše, nežli spousta dalších lidí, ale i on se dopustí stejné chyby: přestane se vzdělávat. Ptáte se, co se stane?

V první chvíli má možná vyhráno, jenže postupem času začne své znalosti a dovednosti ztrácet. Nebude to ze dne na den, ale jak půjde čas, už nebude tak dobrý v tom, v čem ještě před nějakou dobou vynikal. A proč? Protože už se nebude zdokonalovat. Spokojí se s málem a neuvědomí si, že z toho mála jednoho dne nemusí mít vůbec nic.