• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

5 pravidel správného užívání fotografií na vašem webu

Kde hledat fotografie na své webové projekty a neporušovat žádné zákony týkající se autorských práv? Je nabídka free fotobank opravdu dostačující nebo je lepší oslovit profesionální tvůrce? Podívejme se na všechny sounáležitosti správného postupu při výběru obrázků pro osobní i komerční využití.

Fotky na internetu

Virtuální internetový prostor je doslova nabitý nejrůznějšími obrázky, grafy, vektory a fotografiemi. Někdo by se proto mohl domnívat, že stáhnutí několika málo fotografií nikomu neublíží. Tato myšlenková strategie vás však může dostat do velice nepříjemné situace, kdy ze zdánlivě nevinného použití autorského díla budete čelit soudní žalobě.

Používání fotografií podléhá určitým pravidlům. Jakmile si z internetu stáhnete obrázek nebo fotku k užití na vlastním webovém projektu, nesmí se k nim vázat žádné licenční omezení nebo výslovný zákaz autora.

Vždy používejte takové fotografie, kde je volné užití díla povoleno. Dokonce i přes to, že budete mít k dané fotce všechna práva, existuje ještě jedno omezení. Pokud je na snímku zachycen obličej, je nutné disponovat povolením od člověka, který na ní figuruje.

Fotobanky - miliardy fotografií na jednom místě

Fotobanky představují skvělou službu zjednodušující cestu k potřebným autorským dílům. Na celosvětové scéně se objevují ve formátu bezplatném i placeném, od čehož se odráží výsledná kvalita. Vyhledávat ucházející fotografie ve FREE fotobankách je mravenčí prací na několik hodin.

Za odpovídající materiál je lepší zaplatit a vybrat si skutečně takové fotografie, které budou korespondovat s vaší potřebou bez jediného kompromisu. Využívání služeb fotobank, vám navíc dává jistotu, že všechny právní kroky jsou již dávno vyřešené. Stačí si jen vybrat, stáhnout zdarma nebo zaplatit a užít dle svých vlastních potřeb.

Jaká je cena fotografií

Jak jsme již řekli, určité fotografie jsou ve fotobankách zcela zdarma. Kusy v lepším rozlišení a velikosti už něco stojí. Celková suma se odvíjí od jejich ostrosti a formátu. Proto se vždy před vlastním nákupem pečlivě rozmyslete, jak velký obrázek ve skutečnosti potřebujete. Průměrná cena za jednu fotografii se pohybuje někde kolem stokoruny.

Jaká fotobanka je nejlepší

Na trhu se nachází celá řada úspěšných i méně známých fotobank. Dokonce i v průběhu čtení tohoto článku bezesporu vzniká nová. Těmi nejzavedenějšími jsou Shutterstock, iStockfoto a Pixmac. Poslední uvedená má sídlo v Jablonci nad Nisou, takže se v případě komplikací mnohem lépe domluvíte, než se zahraničními poskytovateli.

Co mi hrozí při porušení autorských práv

Všechny fotobanky si své fotografie hlídají za pomocí robotů, kteří pročesávají internet a hledají neoprávněně užitá díla. Pokud vás nachytají, jednoho dne se vám mezi složenkami v poště objeví dopis plný právnických dopadů vašeho jednání, výhrůžek a sankcí přímo od advokátní agentury.

Fotobanky při zjištění neoprávněného užití díla požadují více jak desetinásobek původní ceny. Pokud užijete takovou fotografii ke komerčnímu užití a získáte za její pomocí profit, hrozí vám pokuta od 2 000 Kč do 36,5 milionů korun nebo odnětí svobody až na několik let.