• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

rodičovská

V současné době ženy na mateřské, respektive rodičovské dovolené nejsou spokojené s částkou, která jim přistane každý měsíc na bankovním účtu. Pokud i vy hledáte způsob, jak si přilepšit během toho, co jste se svými ratolestmi doma, klidně můžete, ovšem je nezbytné dodržet několik pravidel stanovených zákonem. Kdybyste daná pravidla nedodržela, mrknutím oka byste se o peněžitou pomoc v mateřství či rodičovský příspěvek připravila, což však zřejmě nechcete.

Přivýdělek na mateřské dovolené

Jestliže pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, máte poměrně široké možnosti přivýdělku. Pokud vám původní zaměstnavatel nabídne, abyste v práci pokračovala i během toho, co budete s miminkem doma, dejte si na to pozor. Zákon stanovuje, že pro původního zaměstnavatele nesmíte pracovat na stejnou pracovní smlouvu, ze které peněžitou pomoc v mateřství čerpáte.

Znamená to tedy, že by se mělo jednat o jinou činnost a jinou pracovní smlouvu. Zákon dále vymezuje následující. Během mateřské byste neměla pracovat na stejné pozici u stejného zaměstnavatele. Pokud vám tedy dá novou smlouvu, tak na jiné pracovní místo.

Další možností je, že začnete na mateřské podnikat. Jednat se totiž bude o vedlejší činnost, s čímž je spojena celá řada výhod, například první rok neplatíte zdravotní a sociální.

Přivýdělek na rodičovské dovolené

Jakmile skončí mateřská dovolená, navážete na ni rodičovskou dovolenou, a tím pádem začnete pobírat rodičovský příspěvek. Zde jste takřka bez omezení, co se týká přivýdělku. Pracovat tedy můžete, kde chcete, jak chcete, aniž byste o peníze přišla. Podle zákona však musíte dítěti zajistit celodenní péči, ať už jsou to jesle, mateřská školka, babička či chůva.

Jak je to s daněmi?

Většinou ženy na mateřské dovolené pracují na dohodu o provedení práce, kde se daně odvíjí od výše výdělku. Jestliže se jedná o maximálně 5 000 korun měsíčně a podepíšete u daného zaměstnavatele přihlášení k dani z příjmu, neplatíte nic. V případě, že daný papír nepodepíšete, sráží se z výdělku 15% daň.