• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Výhody sídla firmy v Praze by měly zajímat nejen začínající podnikatele, kteří se po vhodném místě teprve poohlížejí. Zvážit by je měli i všichni ostatní. Sídlo se zajímavou adresou oceníte často také tehdy, pokud podnik fyzicky přemístit nemůžete. Mnoho z benefitů vám totiž může přinést i virtuální sídlo firmy. O jaké výhody se jedná a má sídlo v Praze i nějaká negativa?

Výhody sídla firmy v Praze v 5 bodech

Velká města podnikatele přitahují. Pokud je podnikatel v situaci, kdy rozmýšlí kam umístit sídlo nově vznikajícího podnikatelského subjektu, nebo kam přemístit to stávající, upřednostní často větší město. Logicky – Prahu jako město hlavní – podnikatelé volí ze všeho nejvíce. Co je k tomu vede?

1 Zákazníky budete mít jako na dlani

První důvod překvapující není. V Praze žije přibližně desetina obyvatel. Setkáváte-li se zákazníky i fyzicky, největší procento potenciálních zákazníků najdete přirozeně v hlavním městě.

2 Blízkost důležitých lidí posune váš byznys dál

V Praze je také největší množství podnikatelských subjektů. Kromě toho se zde koncentrují důležití lidé – umělci a celebrity, politická reprezentace, sídlí zde i řada státních institucí. Máte tedy mnohem větší šanci potkávat se se zajímavými lidmi, kteří můžou být pro váš byznys přínosní. To vše bez nutnosti cestovat přes půl republiky.

3 Adresa vaší firmy spoluutváří váš brand

Stejně jako si volíte název své firmy tak, aby vás dobře reprezentoval, i adresa, na které vaše společnost sídlí, je součástí vaší značky. Může zvýraznit prestiž vaší firmy, nebo naopak podpoří dojem drobného podnikatele z maličké vísky, jejíž umístění bez Google mapy nebude nikdo schopný odhadnout. Tento bod je stěžejní o to více, pokud usilujete o obchodní kontakty se zahraničím.

4 Virtuální sídlo přinese také úspory

V Praze nemusíte sídlit pouze reálně. Je zde také mnoho příležitostí pro zřízení virtuálního sídla. To vám poskytne nejen zajímavou adresu v hlavním městě, ale můžete významně ušetřit také na nákladech spojených s provozem kancelářských prostor, zejména pokud je reálně takřka nepotřebujete.

Optimalizovat firemní procesy můžete ale i tehdy, pokud se bez reálné kanceláře neobejdete. V Praze existují i společnosti, které vám poskytnou reálné sídlo, přičemž zároveň kombinují některé benefity sídel virtuálních - tzn. že vám mohou poskytnout např. služby:

  • recepce pro příchozí návštěvy i volající,
  • přebírání a třídění pošty,
  • zasedací místnosti.

5 Hlavní město podpoří vaši důvěryhodnost

Máte-li v Praze své reálné sídlo, budete více důvěryhodní pro obchodní partnery, ale i pro úřady. Pokud budou vědět, že se v Praze skutečně nacházíte, nebudete tak nápadní pro případnou kontrolu a ani vám nehrozí, že budete daňově vystěhovaní.

Má pražská adresa nějaké nevýhody?

Není Praha jako Praha. Dobře si prověřte, jakou pověst vámi vyhlídnutá adresa má a jaké reference má případný pronajímatel. Můžete například skončit na adrese s tisícovkou dalších firem. Známým příkladem je třeba Rybná ulice.

V Praze totiž nenajdete jen nejvíc společností či největší množství firem s virtuálním sídlem. Je zde také nejvíc nekontaktních nebo různě podezřelých společností (většinou právě na adresách s tisíci firmami). V Praze je také nejvíce firem, v jejichž čele stojí člověk s bydlištěm hlášeným na úřadě. Takto nechvalně vyhlášená adresa vám příliš prestiže ani důvěry nepřinese.

Mít sídlo firmy v Praze může být z obchodního hlediska velkým přínosem pro vaši firmu. Je to příležitost, jak oslovit množství potenciálních zákazníků, potkávat se s důležitými lidmi a také zvýšit důvěryhodnost svého brandu nejen u nás, ale i v zahraničí. Pokud reálně podnikáte jinde a fyzicky podnik přemístit nemůžete, dobrým řešením může být sídlo virtuální. Přemýšleli jste o umístění svého sídla do Prahy nebo už jej zde dokonce máte? Co je podle vás největším benefitem pražské adresy a je něco, co vás naopak odrazuje? Podělte se o svoji zkušenost do komentářů.