• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

4 tipy, jak správně chválit své zaměstnance

Pochvala za odvedenou práci je v mnohých případech efektivnější než finanční ohodnocení, když se pak tyto dvě sounáležitosti spojí v jeden celek, jde o perfektní hnací motor pro jakéhokoliv podřízeného.

Pochvala je tzv. zpětná vazba, podle které se dá poznat, jestli danou věc děláme dobře a v čem se můžeme ještě zlepšit, pokud však máte několik desítek zaměstnanců, je velmi těžké chválit účinně a vyhnout se kontraproduktivitě.

V tomto článku přinášíme sérii rad, jak efektivně chválit své zaměstnance, aby se co nejméně ovlivnil negativní postoj ostatních podřízených a zároveň se zvedl výkon společnosti.

Buďte objektivní

Ještě předtím, než se rozhodnete kohokoliv chválit, se zaměřte na důležitý aspekt. Co je pro vaší společnost nejdůležitější? Kdo na daných věcech pracuje a který ze zaměstnanců poskytl věci nejvíce času s pozitivním výsledkem? Pokud se na výsledku podílelo více podřízených se stejnou úspěšností, nikdy nechvalte jen jednotlivce. Získáte tak jednoho spokojeného podřízeného vůči 9 nespokojeným, raději učiňte pochvalu hromadnou, nebo si zřiďte přesný bodový systém, podle kterého se dá efektivita jednotlivých zaměstnanců vypočítat. Tyto údaje ponechte v rámci společnosti veřejné.

Zveřejňujte výsledky

Skvělým způsobem, jak zvednout efektivitu výkonu zaměstnanců je tzv. nástěnka výkonu, podle které se dá jasně vypozorovat nasazení jednotlivých podřízených. Díky tomu odhalíte nejslabší články podniku, kteří se budou snažit své kolegy dotáhnout a dokázat, že ve vaší společnosti mají své místo. Můžete tak vyhlašovat pravidelné soutěže jako zaměstnanec měsíce, oddělení měsíce. Výsledky zveřejňujte osobně, avšak nikoho neztrapňujte – účinek na sebe nenechá dlouho čekat.

Finanční odměny

Prémie jsou nejvíce potěšujícím krokem pro každého zaměstnance zvláště pak, když si je skutečně zaslouží. V případě, že ve firemním rozpočtu žádné peníze nenalézají, zkuste vymyslet alternativní řešení v podobě benefitu. I malý dárek je lepší než nic.

Osobní ohodnocení

Dalším zajímavým způsobem pochvaly zaměstnance se skrývá v osobním ohodnocení, které je na dnešním trhu velmi žádané. V některých případech jsou lidé bez praxe a čerství absolventi ochotni pracovat bez nároku na mzdu jen kvůli ohodnocení. Nezapomeňte tento atribut vhodně zakomponovat do systému pochval vaší společnosti.

Nebuďte zatvrzelí šéf typu despota – pod takovou tíhou se zaměstnancům moc dobře nedělá a firma se jen těžko dostane tam, kam byste si přáli. Snažte se své podřízené motivovat a úměrně chválit. Pokud se vám ani jeden z našich nápadů nelíbí, vymyslete si vlastní, zapracujte na tom ještě dnes.