• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Je WhatsApp skutečně bezpečný?

WhatsApp je oblíbenou komunikační platformou. Zamilovalo si ho tolik lidí, že začal konkurovat Facebook Messengeru, což je také důvod, proč ho Mark Zuckerberg v roce 2014 odkoupil. WhatsApp se ale od Facebook Messengeru podstatně liší. Za prvé nemá nic společného s Facebookem, je vázán pouze na telefonní číslo, za druhé je velmi dobře šifrován. Nebo ne?

WhatsApp je klasická komunikační aplikace. Můžete si přes ni psát s každým, kdo ji má nainstalovanou, aniž byste platili za jednotlivé zprávy. Stačí mít mobilní internet či wifi připojení. Kromě textu lze pomocí aplikace odesílat také fotografie, videa, zvukové záznamy a další obsah. Dokonce umožňuje přes internet realizovat i telefonní hovory. V současné době ho každý den používá více než miliarda lidí.

WhatsApp se chlubí tím, že má zprávy zašifrované, aby je nemohl někdo odposlouchávat. Ale skutečně je tomu tak?

V čem je šifrování aplikace WhatsApp jedinečné?

V běžných aplikacích vše funguje tak, že když chce Maruška poslat zprávu Pepíkovi, je text zakódován, aby jej nikdo nepřečetl, dokud nedorazí k Pepíkovi. Zprávu si ovšem přesto může někdo přečíst, a to osoba stojící na straně aplikace. Jsou případy, kdy musí provozovatel služby odtajnit data například na základě policejního příkazu. No a takové pravomoci může využít i hacker. Zneužije tu možnost, že má ještě někdo třetí šanci si zprávu přečíst.

U WhatsAppu je to jiné. Šifrování pracuje tak, že zprávu nemůže přečíst vůbec nikdo jiný než Maruška a Pepík. Neexistuje nikdo další, žádný potenciální hacker. Nelze vidět neviditelné zprávy.

Jsou tedy vaše zprávy v bezpečí?

Spekuluje se o tom, zda přece jenom neexistují nějaká zadní vrátka, nicméně nejsou o nich žádné konkrétní důkazy. S WhatsAppem jsou vaše zprávy v bezpečí, i když… Vždy byste si měli dát pozor, co posíláte přes internet. Paranoidní ale být nemusíte. Šifrování WhatsAppu je bezpečné.

zdroj: Robert Krádler