• Previous
 • Next
 • Crypto a finance

Několik výhod nákupu investičního zlata

Zlato je u veřejnosti nejrozšířenější obchodní komoditou již po celá staletí. V posledních letech se v těchto vodách stupňuje počet investorů a není se čemu divit. Investiční zlato je osvobozeno od DPH a velmi jednoduše se nakupuje a zároveň i prodává, což se například o diamantech rozhodně říct nedá. U zlata se navíc mnohem snadněji rozeznává jeho pravost. Pojďme se podívat na další výhody nákupu investičního zlata a objasnit si, proč je nákup této komodity tak výhodný.

Ochrana před inflací

Na jedné straně se nachází investice do cenných papírů a na straně druhé nákup fyzického zlata. Investoři by se neměli zaměřovat na fyzické zlato z krátkodobého hlediska poklesu a růstu. Oproti investici do cenných papírů jsou zde vysoké transakční náklady a nízká likvidita.

Hlavní výhodou nákupu fyzického zlata je absolutní ochrana před jakoukoliv budoucí inflací. Hodnota majetku se uchovává bez ohledu na ekonomický vývoj. Zlato je zárukou dlouhodobého zhodnocení vložených prostředků. V případě, že se rozhodnete do zlata investovat, je dobré počítat s minimálním horizontem v podobě pěti let. Investice do zlata se dá využít pro generační zaopatření potomků nebo jako vhodný typ spoření na důchod.

Co je investiční zlato

Investiční zlato má podobu zlatých slitků nebo mincí bez přidané umělecké hodnoty. Ve své podstatě jde o zlatou cihlu se svým výrobním číslem, označením výrobce, hmotností a ryzosti. Slitky se na trhu nacházejí v několika váhových hodnotách a měly by bezpodmínečně obsahovat:

 • Váhu

 • Údaj o ryzosti

 • Značku slévárny/mincovny

 • Číslo slitku

 • Certifikát pravosti

  Rychlý prodej investičního zlata

  Již na začátku jsme se zmínili o osvobození od DPH. Další výhodou je likvidita. Dokonce ani ověření pravosti zlata a následný prodej ve zlatnictví nebo speciálním obchodě také není větším problémem. V případě, že vlastníte investiční zlato v doposud neporušeném obalu je prodej otázkou několika málo momentů. V této situaci dostanete nejlepší cenu u subjektu, který vám zlato prodal.

  Krach společnosti vás neovlivní

  Při výčtu výhod nesmíme zapomenout na eliminaci rizika emitentu. Investičního zlata se tato problematika netýká a krach společnosti, u které si slitek zakoupíte nemá žádný vliv na jeho cenu.

  Poslední výhodou je zachování majetku, tedy cílená ochrana před inflací. Před více jak sto lety jste si za jednu unci zlata koupili kvalitní pánský oblek, což dnes také. Zlato si zachovává svou hodnotu dlouhodobě, takže investice se vždy vyplatí.