• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Tetování, číro, piercing - 4 věci, proč (ne)budeš mít těžší sehnat práci

Jen málo kdo by si nevzpomněl na své rané mládí, když se pozvolna prokousával životem a na řadu přišlo první tetování nebo dokonce piercing. Rodiče nad námi lámali rukama a zapřísahali se, že jsme si uzavřeli cestu k lukrativnímu zaměstnání.

"S tím tvým pankáčem budeš dobrá tak na skládání jogurtů nebo uklízení ve školách."

A co teprve až vám bude šedesát a vy se stanete potetovaným seniorem. Podobné a mnohé další argumenty padají dodnes. Jak je to doopravdy? Skutečně nám radikální změna image s příslibem extravagantního vzhledu uzavře cestu k zaměstnání našich snů, nebo jde jen o mýtus zakořeněný v komunistickém režimu. Ruku na srdce, tato oplocená doba je naštěstí pryč a svět se hodně změnil. Už jen málo co dokáže překvapit tak, jako to bylo dříve, když se většina oblékala stejně, měla stejný účes a snad i stejný úsměv na tváři. Možná se budete divit, ale i prestižní společnosti se ke vzhledu svých zaměstnanců staví celkem tolerantně.

Pouhá pětina firem je konzervativní

Piercing nebo viditelné tetování na odhaleném těle či dokonce výrazný plnovous neuznává celá pětina společností. Do těchto míst se vám skutečně cesta netypickým vzhledem uzavírá a na kariéru v těchto vodách zapomeňte. Jde však jen o 18 % společností registrovaných na našem trhu práce. Ostatní společnosti na vzhled vůbec nekoukají, spíše je zajímají vaše schopnosti, dosažené vzdělání a umění komunikace s lidmi či vedení podřízených. Citlivá místa jsou ta, kde je vyžadován každodenní kontakt s lidmi. Například s opravdu dlouhým a nepěstěným plnovousem se na pozici prodavače lahůdek se skutečně nedostanete.

A jak je to ve zdravotnictví nebo v obchodě

Podle odborníků na trh práce a všeobecný stav personalistiky v jednotlivých společnostech se na vzhled kouká především na manažerských postech. Takoví lidé reprezentují značku firmy a mnohdy komunikují s potencionálními obchodními partnery. Zde je vzhled se zkušenostmi na prvním místě. I zde záleží na okolnostech. pokud půjdete do obchodu se skateboardy, není tetování na škodu, naopak vzbuzuje u zákazníků a obchodních partnerů pocit, že jsou u správného člověka nebo místě. Jakmile se budete snažit získat místo za přepážkou banky, zapomeňte na jakékoliv extravagantní manýry. Zde se vyžaduje neutrální mírně seriózní vzhled.

Kolegové a jejich názor

Ve většině případů se kolegové o váš vzhled starat nebudou. Každý má svých starostí až nad hlavu. Pouze 16 % dotazovaných lidí v cíleném průzkumu odpovědělo, že jim extravagantně vzhlížející kolegové vadí. Jde tedy jen o minoritní část kolegů a polovina z nich to prý dokáže dát svým spolupracovníkům i najevo. Česká republika v posledních letech pomyslné hranice přednastaveného seriózního vzhledu posunula, což otevřelo cestu většímu počtu nadaných lidí.

Schopnosti jsou stále na prvním místě

Svět, obchod, firmy a vše s tím spojené se točí kolem peněz, zisku a výdělku. Pokud máte prokazatelné schopnosti a tetování přes celé tělo, nebudete mít se sehnáním práce velké problémy. Společnosti zajímají především vaše zkušenosti, pokud se dokážete prodat, máte vyhráno. Určitě je pro majitele firem důležitější, co mu jako člověk přinesete, než to, jak se ránu učešete a co máte zapíchnutého v nosu.