• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Učte děti finanční gramotnosti a udělejte z nich zodpovědné investory

V našich potomcích se skrývá budoucnost. Podle toho, jaký svět jim přenecháme a jak moc je připravíme na první kontakt s okolními faktory se odrazí celková schopnost ustát i v těch nejproblematičtějších podmínkách.

Výuka na školách

Nauka o finanční gramotnosti byla na základní a střední školy přidána teprve až v letech 2013. Rodiče zde ve většinové míře prohrávají a sami se svým chováním stávají spíše špatným příkladem. Více jak polovina české populace nedokážou se svými finančními prostředky hospodařit, žijí od výplaty k výplatě a někteří dokonce i na dluh. Všechny tyto návyky odkoukávají děti a do svého budoucího dospělého života si je odnášejí. Mnozí se teď odvolávají na zahrnutou novelu ve školním systému v podobě nové výuky týkající se finanční gramotnosti. Ta ale není samo spásná a přichází pozdě.

Jaký rodič, takové dítě

Je nutné si uvědomit, že děti jsou velice vnímavé již v útlém věku. Panuje v nás mylná představa o tom, jak peníze a děti nejdou vůbec dohromady. Je tomu právě naopak. Pokud chceme, aby se naše ratolesti naučily hospodaření, záleží hodně na včasné výuce. Jakmile se děti naučí alespoň trochu počítat, ihned jim začněte vysvětlovat propastný rozdíl mezi hodně a málo. Určitě jim vysvětlete, kde se peníze berou a co je třeba vše udělat, aby se zachoval chod domácnosti.

Musíte jim vštípit, že v tomto světě není nic zadarmo. Dokonce i rozsvícení jejich dětské lampičky něco stojí. Uvidíte sami, jak jsou učenlivé a dokážou posléze mnohem více pochopit, když jim v obchodě s hračkami vysvětlíte, že právě jejich vybraná začínající číslem 8 a dvěma čísly následujícími je příliš drahá. Hrajte s nimi hru a dovolte jim předem výběr hračky se začínající číslovkou ve vašich možnostech.

Určitě jim zaveďte kapesné

Kapesné je nedílnou součástí výuky a zdokonalení se ve finanční gramotnosti. Jen díky pravidelnému přísunu finančních prostředků dokážou v sobě vyvolat hospodárného ducha. Přiveďte je po té k myšlence, že by si mohly na dražší hračku našetřit. Pravidelně se jich ptejte, kolik už mají našetřeno. Děti to vezmou jako velkou výzvu a zábavu zároveň. Určitě se vyvarujte půjčování si z kasičky, když vám chybí například na autobus. Udělejte vše proto, aby vás při vyndavání peněz neviděly a pak je tam vraťte. Kasička musí symbolizovat nedostupné místo do té doby, než v ní bude dostatek finančních prostředků na nákup požadované věci.

Kreditní karty a děti

Určitě stojí za zvážení pořízení přídavné kreditní karty k vašemu existujícímu účtu. Jedná se o skvělou virtuální kasičku, díky níž se děti mnohem lépe vnoří do tajů finanční gramotnosti nového tisíciletí. Pokud umějí číst a zvládají i práci na internetu, je nasnadě o tomto kroku vážněji uvažovat. Nebojte se jim otevřít dveře do ekonomického segmentu s malým předstihem.