• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

Brexit ohrožuje internetové podnikání

Politické, sociální a v neposlední řadě i ekonomické dopady, a to jak na velkou Británii samotnou, tak na Evropskou unii. Takový tzv brexit, čili vystoupení Velké Británie z EU chtě nechtě bude mít. Nesporný samozřejmě bude i vliv na tzv. online, tedy internetové podnikání. Obzvláště majitelé menších e-shopů by se měli připravit na změny.

Už je to téměř dva roky, kdy Britové rozhodli. Opouštějí Evropskou unii. Datum odchodu přitom už je stanoveno, bude jím 29. březen 2019, což je necelý rok. Dokonce už je stanovena konkrétní hodina. Britové přestávají být členy Evropské unie v pátek 29. března v 11 hodin večer tamního času. Proč zrovna tato hodina, je otázkou. Tipuji, že proto že ve většině evropských zemí bude přesně půlnoc.

V sázce je mnoho

V sázce je stále mnoho, a to jak pro Brity, tak pro občany Evropské unie: ohrožen je stále volný pohyb pracovních sil a samozřejmě i zboží stejně jako celkový obchod s dalšími členskými zeměmi. Mnoho otázek je stále nezodpovězeno. Jak budou řešeny případné konflikty, které se samozřejmě objeví, mnohdy nikdo stále neví. Není se tedy čemu divit, když se brexitu řada subjektů děsí podobně jako nechvalného GDPR. N místě jsou rozhodně obavy o ekonomickou prosperitu, na které byl právě výměnný mezistátní obchod založený. Obavy přitom sužují i ty největší evropské hráče.

Čistí plátci a čistí příjemci

Stanovisko Britů, tedy alespoň těch, kteří hlasovali pro odchod z EU, znělo a stále zní, že jsou „čistými“ plátci EU, do které jednoduše řečeno dávají víc, než od ní získávají. Členské země se dělí na tzv. čisté plátce a čisté příjemce. Co jednotlivé pojmy obnášejí, zřejmě chápe i naprostý laik. Zatímco jedni dávají, druzí přijímají. A to se Britům nelíbí a z jistého úhlu pohledu se jim nemůžeme divit. Británie přitom ale nepatřila (stále nepatří) mezi ty největší čisté plátce. Největší částkou do evropské kasy přispívá Německo, Británie spolu s Francií ale následuje. To samozřejmě nic nemění na faktu, že se jedná o částky astronomické.

Nejistota na finančních trzích

Důvody odchodu Británie z unie ale nechejme stranou, ty rozebírat už nemá moc smysl. Smyl ale má rozebírat, co se vlastně 29. března úderem 11. hodiny večerní stane. Stane se to, že Velká Británie už nebude členem Evropské unie. Na vyjednání podmínek tohoto kroku ostrovní království mělo dva roky. A ty se rychle krátí. Co lze do té doby ještě očekávat? Je toho docela hodně, čeho se odborníci a makléři obzvláště obávají. Nejistota na finančních trzích, směnné kurzy jako na houpačce, obava o investice, úvěrové i akciové trhy, to je jen pár kapek v moři možných problémů.

Libra zřejmě půjde dolů

Samotní Britové se oprávněně obávají oslabení své měny, které by mohlo dosáhnout až dvaceti procent, což rozhodně není zanedbatelná cifra. A je možné, že toho využijí spekulanti. Dalším problémem může být i zpomalení britského internetového podnikání a s ním spojený růst cen pro občany unie. Je to právě EU, která pro ostrovní země stále představuje nejsilnější trh. I Česká republika patří mezi přední odběratele britského zboží.

Obchodování s EU v ohrožení

Obchodování s EU tedy brexit velmi ohrožuje. V ohrožení samozřejmě je i obchodování elektronické, tedy internetové. Nejvíce samozřejmě bude doplácet koncový zákazník EU. Británie se samozřejmě snaží vyjednat dohody o volném obchodu, pokud by ale jednání selhala, ceny půjdou rapidně nahoru, a to na obou stranách.

Očekávejte výkyvy

Buďme ale konkrétní. Co tedy internetovým obchodům reálně hrozí? Ty menší by z pohledu finančních expertů v každém případě měli být připraveni na jisté výkyvy. Co se samotných britských e-shopů týče, ty by se po brexitu mohly ocitnout v jakési izolaci. A samotní zákazníci mohou očekávat změnu dodacích podmínek, lhůt a samozřejmě i cen včetně nákladů na dopravu a poštovné. Co se ale skutečně stane, na to si budeme muset počkat. Jisté je jedno: postupně se situace bude uklidňovat až se nakonec uklidní. Jak to ale bude dlouho trvat, to je ve hvězdách.