• Previous
  • Next
  • Crypto a finance

4 rady, jak vybudovat zodpovědnost k penězům i u svých dětí

Kapesné dokáže v našich dětech nenásilnou formou vybudovat vztah k penězům. Jde o důležitou součást jejich života, kdy konečně pochopí, že se jim při nákupu část úspor vytratí. Děti si ve svých předškolních letech neuvědomují hodnotu vydělaných peněz, které maminka a tatínek přináší do rodinného rozpočtu.

Kolem kapesného se toho všude napsalo už hodně. Na jedné straně stojí zastánci pravidelného vyplácení kapesného a na té druhé odpůrci. Každá věc nebo situace má své dvě strany mince, záleží pouze na vás, pro jakou strategii se v otázce budování vztahu k penězům přikloníte.

Jaký věk je nejvhodnější?

Nejlepším věkem pro zahájení poskytování kapesného je doba, kdy se dítě naučilo počítat, dříve to postrádá smysl a výsledek se mine účinkem. Většinou se jedná o dobu jejich šesti let. Právě tehdy se dostanou do kolektivu mezi ostatní děti a velmi rychle se díky výuce a prohlubování matematických znalostí naučí vnímat hodnotu financí. Společně s tím přicházejí i nové potřeby, dítě si tak na ně může našetřit úplně samo. Nezapomeňte si s dětmi před zahájením vyplácení kapesného sednout a nastolit si jasná pravidla ohledně výše a intervalu.

Kolik tedy dětem dávat?

Zde neexistuje žádné jasné pravidlo, které by dávalo přesný návod na výši kapesného. To se bude lišit od sociální úrovně dané rodiny a v neposlední řadě i podle věku a individuálních potřeb. Malé děti na základní škole nepotřebují žádné výrazné sumy a bohatě jim postačí kapesné na zakoupení drobností nebo občerstvení.

Jakmile se však děti dostanou na střední školu, potřeby a nároky se rapidně zvyšují. Mládež se v takovém věku snaží jít s dobou, potřebují technické vymoženosti, které rodiče nepochopí, a stejně tak i celou řadu módních doplňků. Na druhé straně propukají první vážnější vztahy, kde se každá koruna navíc hodí. Studenti mohou využít možnosti přivýdělku na brigádách, proto vždy záleží na individuální situaci, výše kapesného nesmí být přemrštěná, ani naopak. Pokud na kapesné hledíte trochu konzervativněji, možná vám otevře oči fakt, že u dítěte bez kapesného se může objevit závist a v horším případě i krádeže.

Jak často peníze dávat?

Co se týče intervalu, tak u starších dětí je vhodné nastavit kapesné měsíční, aby si zvykly na běžný režim ze života. U menších dětí je dobré kapesné přerozdělit do kratších intervalů, třeba po týdnu. Na prvním stupni by částka kapesného neměla převyšovat 50,- Kč týdně. pro děti na druhém stupni si připravte minimálně 200,- a maximálně 500,- Kč na měsíc. Středoškolák se spokojí se 700,- Kč a vysokoškolák s maximálně 1.500,- Kč.

Vyplácení kapesného jen za jasných pravidel

Každé vyplácení kapesného musí obsahovat dohodu a jasná pravidla, za kterých okolností lze peníze utratit a na co jsou určené. Pokud se dítě naučí své peníze utratit hned v den kapesného, zaděláváte si na problém. I přes to, že jde o kapesné, dohlížejte na hospodaření svých dětí. Jde především o to, aby se děti naučili s penězi zacházet, utrácet je zvládne každý. Stejně tak se dožadujte patrných úspor. Pokud dítě nedokáže z kapesného nic ušetřit, snižte ho, jen tak pochopí jejich opravdovou hodnotu.

Jakmile si stanovíte priority a budete na ně pravidelně dohlížet, dokážete ve svých dětech probudit hospodářského ducha. Pokud máte dětí více, vyhlaste soutěž o nejšetřivější dítě rodiny a tomu dejte například 10% bonus. Vždy se snažte, aby své peníze šetřily, ne naopak.